magenta bb favicon
Magenta

ul. Przekop 10
43-300 Bielsko-Biała

5 minut piechotą od rynku!

hiszpańskie alkohole

Hiszpańskie alkohole – czyli co pić w Hiszpanii?

Amerykanie mają swój bourbon, Grecy są dumni z ouzo, a Meksyk słynie z tequili, którą pije się na całym świecie (któż nie zna koktajlu Tequila Sunrise albo Margarity?). A jakimi trunkami mogą pochwalić się Hiszpanie? Warto dowiedzieć się tego przed wyjazdem do Hiszpanii, ponieważ nie ma lepszego sposobu na poznawanie lokalnego kolorytu niż przyłączenie się do miejscowych biesiadników.

Piwo – najpopularniejszy alkohol w Hiszpanii

¡Una cerveza, por favor! – to jedno z tych zdań, których warto nauczyć się przed wyjazdem do Hiszpanii. Piwo – zaraz obok wina – jest bowiem najpopularniejszym trunkiem w tym kraju. Pije się je podczas wypadów z przyjaciółmi, do obiadu, przy oglądaniu meczu czy jako aperitif przed kolacją. Ale uwaga: piwo sprzedawane jest zazwyczaj w mniejszych pojemnościach niż w Polsce. Wprawdzie dostępne są butelki o pojemności 500 ml (tanque), jednak w niektórych lokalach można zamówić tylko piwo w szklance 200-250 ml (cana) lub w butelce 330 ml (tercio). Przy większej grupie można również zamówić od razu cały dzbanek (jarra) zawierający 1000-1500 ml regionalnego piwa.

Popularne hiszpańskie piwa:

  • Estrella Damm
  • Estrella Galicia
  • Cruzpampo
  • San Miguel
  • Mahou
  • Alhambra.

Hiszpańskie wino znane na całym świecie

W Hiszpanii wino jest równie popularne jak piwo. Trudno się temu dziwić, ponieważ hiszpańskie winnice zajmują prawie milion hektarów, stanowiąc aż 13% wszystkich winnic na świecie. Większość winiarni eksportuje swoje produkty do niespełna 190 krajów na świecie.

Hiszpańskie wina dzielą się na następujące kategorie:

  • Vino de Mesa – wina stołowe
  • Vino de la Tierra – wina regionalne
  • Vino de Calidad con Indicación Geográfica – wina jakościowe pochodzące z danego regionu
  • Denominación de Origen – wina jakościowe ze świadectwem pochodzenia
  • Denominación de Origen Calificada – najwyższej jakości wina certyfikowane (np. Rioja, Priorat)
  • Vino de Pago – wina o wyróżniających się cechach (najwyższa kategoria win).

Cydr – orzeźwienie z Asturii

W północnej Hiszpanii warto zamówić regionalny cydr pochodzący z Asturii czy Kraju Basków. W tej części kraju napój ten jest bardzo popularny, o czym świadczą m.in. festiwale cydru i muzea poświęcone temu trunkowi (jak np. Muzeum Cydru w Nava). W samej Asturii produkuje się go ok. 50 milionów litrów. Napój powstający z fermentowanego soku jabłkowego wspaniale orzeźwia, więc będzie jak znalazł w upalne popołudnie. Można pić go do obiadu, ponieważ jest kwaśny i bardziej wyrazisty niż polski cydr. Już samo nalewanie tego napoju jest swoistą atrakcją, ponieważ według zwyczaju escanciar cydr należy lać z jak największej wysokości (np. znad głowy do szklanki trzymanej w okolicach talii).

Cava – kataloński „szampan”

Cava to hiszpańskie wino musujące, które powstaje w podobny sposób jak francuski szampan. Typowe dla tego trunku bąbelki powstają podczas wtórnej fermentacji, która odbywa się w butelce pochylonej szyjką w dół. Jednak winogron do Cavy nie uprawia się w Szampanii, a głównie w regionie Penedès (Katalonia). Do produkcji hiszpańskiego wina stosuje się również inne odmiany winorośli niż do szampana. Francuzi stosują Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier, zaś Hiszpanie używają szczepów Macabeo, Xarel-lo i Parellada. Ponadto Cava może dojrzewać w butelce o sześć miesięcy krócej niż szampan.

Sherry – andaluzyjskie wino wzmacniane

Na południowym krańcu Hiszpanii bardzo dużą popularnością cieszy się sherry, czyli wino o podwyższonej zawartości alkoholu (nawet 20%). Trunek ten pochodzi z andaluzyjskiego miasta Jerez de la Frontera. W rejonie tym uprawiano winorośl już ok. 1100 lat przed naszą erą, choć proces destylacji wprowadzili dopiero Maurowie, którzy najechali Hiszpanię w 711 r. n.e. Destylacja jest tutaj niezbędna, ponieważ sherry zyskuje dodatkowe procenty dzięki dolaniu do wina brandy (czyli destylowanego wina). Co ważne, sherry nie należy mylić z likierem wiśniowym, ponieważ trunek ten powstaje wyłącznie na bazie winogron, a konkretnie odmian Palomino, Pedro Ximénez i Moscatel Romano.

Ron miel – rum z Wysp Kanaryjskich

Przebywając na Wyspach Kanaryjskich, grzechem jest nie spróbować tutejszego rumu. Ron miel (zwany też Ronmiel de Canarias) to wyjątkowy trunek, który powstaje przez zmieszanie rumu z trzciny cukrowej z regionalnym miodem. Uzyskany w ten sposób alkohol ma gładki i słodki smak (dość intensywny) oraz pełną fakturę. Zawartość szklanki może przyjąć złoty lub mahoniowy kolor, zaś w aromacie wyczuwalne są nuty karmelu i miodu. Ten dość mocny likier (20-30%) pije się tutaj przez cały rok i przy każdej okazji, przy czym serwuje się go również w postaci drinka z bitą śmietaną.

Hiszpańskie likiery – idealne po obiedzie

Pozostajemy w temacie słodkich trunków. Po sytym obiedzie warto wziąć coś na trawienie, przy czym w Hiszpanii będzie to raczej likier, a nie tabletki na wątrobę. Trunek ten podaje się tutaj w małych kieliszkach lub w postaci drinka z kostkami lodu. Niektóre likiery dodaje się głównie do kawy lub słodkich wypieków.

Popularne hiszpańskie likiery:

  • Licor de café – likier kawowy z dodatkiem winiaku (brandy lub orujo)
  • Licor de anis – likier anyżowy
  • Licor de arroz – likier ryżowy z nutą cynamonu i cytryny
  • Licor 43 – likier cytrusowy z dodatkiem wanilii i ziół
  • Mari Mayans HIERBAS IBICENCAS – likier ziołowy

Queimada – galicyjski rytuał

Quimeda to galicyjski trunek, który związany jest z tradycyjnym rytuałem wypędzania złych duchów i wiedźm (meigas). Napój ten często serwuje się podczas festynów, np. nocy świętojańskiej. Queimada to połączenie wysokoprocentowego alkoholu, cukru, skórki z pomarańczy i cytryny, kawy lub wina. Po zmieszaniu wszystkich składników trunek podpala się i miesza, wypowiadając przy tym zaklęcie w języku galicyjskim (galego). Zgodnie z tradycją trunek należy przygotowywać na wolnym powietrzu (częściowo ze względów bezpieczeństwa) i pod osłoną nocy.

Orujo – grappa z Kantabrii

Tego trunku można spróbować przede wszystkim w regionie Galicji i Kantabrii. Orujo to nic innego jak hiszpańska wersja włoskiej grappy, czyli winiaku powstającego przez destylację odpadów pozostałych po produkcji wina (czyli przefermentowanych wytłoczyn i pestek). Zwykle występuje z dodatkiem ziół, jednak dostępne są również wersje czyste. Hiszpański winiak może być również składnikiem koktajli i innych trunków, np. likieru kawowego. Orujo nadal produkowane jest w tradycyjny sposób, w związku z tym trunek ten doskonale nadaje się do poznawania lokalnej kultury.

Koktajle – hiszpański mix

Czas na małe zamieszanie. W hiszpańskich lokalach można zamówić szklaneczkę czegoś orzeźwiającego, co może zaskoczyć nietypowym połączeniem smakowym. Koktajle serwuje się również jak poncz podczas domowych imprez i przyjęć. Gospodarz stawia wówczas na stole dużą misę i każdy gość nabiera porcję trunku do swojego kieliszka czy szklanki. Jakie koktajle są znane w Hiszpanii (i nie tylko)?

Koktajle popularne w Hiszpanii:

  • Sangria: czerwone wino + cukier + sok z pomarańczy (i/lub cytryny) + owoce
  • Kalimotxo: czerwone wino + Coca-Cola
  • Tinto de verano: czerwone wino + cytrynowy napój gazowany
  • Risol: likier kawowy + płatki róż + cukier + przyprawy + owoce (lub czekolada)
  • Clara: piwo + napój Gaseosa la Casera
  • Agua de València: wino Cava + gin + wódka + sok pomarańczowy

Hiszpańska biesiada w Bielsku-Białej

Rozgrzewający rum, orzeźwiający koktajl, a może aromatyczne hiszpańskie wino? W restauracji Magenta Colorfood & Liquids mamy trunki na każdą okazję. Wystarczy przyjść, zająć miejsce przy barze i zdać się na doświadczenie naszego barmana. Warto zabrać ze sobą przyjaciół, bo nic nie zachęca do rozmów lepiej niż ulubione napoje (alkoholowe, ale i nie tylko). Można też wypić aperitif i skusić się na pyszne tapas lub danie główne, a po obiedzie skosztować likieru z naszej karty. ¡Salud!

Zarezerwuj lokal!

Skontaktuj się

Mailowo: 

kontakt@magentabb.pl

Telefonicznie: 

+48 538 478 508

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Czwartek: 15:00 – 23:00

Piątek: 15:00 – 02:00

Sobota: 15:00 – 03:00

Niedziela: 14:00 – 23:00

Adres

ul. Przekop 10

43-300 Bielsko-Biała

Polska

Facebook

Instagram

Lokal na imprezy integracyjne w Bielsku-Białej

Magenta to doskonały lokal na imprezy integracyjne w Bielsku-Białej. Dysponuje odpowiednią przestrzenią oraz zapleczem technicznym umożliwiającym organizację praktycznie wszystkich rodzajów imprez. 

Imprezy integracyjne, team building, gry integracyjne, pikniki dla firm – wszystko, czego dusza zapragnie. Z taką dewizą restauracja w Bielsku-Białej Magenta wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i organizatorów wydarzeń integracyjnych.