Hiszpania nie tylko zachwyca pięknymi krajobrazami i licznymi zabytkami. Jednym z wielu powodów, dla których tłumy turystów tak chętnie odwiedzają ten kraj, jest hiszpańska kuchnia, która nie tylko kusi smakiem, ale też odzwierciedla głęboko zakorzenione tradycje Hiszpanii. Poznajmy ciekawe fakty o hiszpańskiej gastronomii.
Najstarsza restauracja na świecie
Niewiele osób wie, że najstarsza restauracja na całym świecie znajduje się właśnie w Hiszpanii. „Sobrino de Botín”, bo o niej mowa, funkcjonuje przy ulicy Cuchilleros w Madrycie już od 300 lat. Założył ją francuski kucharz, Jean Botín w 1725 roku. Co ciekawe, przepisy na dania serwowane w restauracji są oryginalne i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co więcej – podobno piec używany w knajpie również stoi tam i działa od początku jej istnienia.
Oliwkowa miłość
W Hiszpanii rośnie ponad 300 mln drzewek oliwnych, pokrywając obszar ponad 2 mln hektarów. Nic więc dziwnego, że kraj ten jest wiodącym na świecie producentem i eksporterem oliwy z oliwek – posiada około 44% oliwy z oliwek na świecie. Hiszpanie uwielbiają oliwę, traktują ją jako jeden z najbardziej niezbędnych składników w kuchni i stosują ją do wielu dań. Szacuje się, że przeciętny mieszkaniec Hiszpanii konsumuje około 12 litrów oliwy rocznie.
Kraj winem płynący
Na całym świecie trwają spory, które wino jest najlepsze – włoskie, francuskie czy może hiszpańskie? Wszystko jest kwestią gustu. Bezsporny jest jednak fakt, że Hiszpania jest liderem pod względem powierzchni zajmowanej przez winnice. Posiada aż 969 000 hektarów winnic, co stanowi 13% wszystkich winnic na świecie, wyprzedzając tym samym Włochy i Francję. W całym kraju znajduje się około 4 300 winiarni, z których większość jest eksporterami do 189 krajów świata.
Późne jedzenie
Hiszpanie mają bardzo późne pory spożywania posiłków. Podczas gdy w wielu europejskich krajach, pora obiadowa wypada na godzinę 12:00, to w Hiszpanii są to godziny 14:00-15:00. To samo dotyczy kolacji – zwykle jedzą ją dopiero po 21:00.
Drogocenny szafran
Szafran to jedna z najbardziej luksusowych i ciekawych przypraw na świecie. I trudno się temu dziwić, gdyż potrzeba około 250 000 kwiatów, żeby wyprodukować jeden kilogram czystego szafranu. Tymczasem, Hiszpania jest jednym z głównych producentów tej cenionej przyprawy. Sacuje się, że około 3/4 światowego szafranu jest uprawiane właśnie tam i prawie w całości odbywa się to w regionie Kastylii-La Manchy.
Kultura tapas i wspólne jedzenie
Kuchnia hiszpańska jest nieodłączną częścią kultury narodowej i regionalnej. Dla Hiszpanów, posiłki są bardzo ważne i stanowią doskonałą okazję do spotkań. W hiszpańskich knajpach rzadko widuje się klientów siedzących samotnie. Hiszpanie spożywają lunche w gronie współpracowników, a obiady i kolacje – z rodziną i znajomymi. Każdy z posiłków jest należycie celebrowany, a standardowy obiad składa się z kilku części. Z powodu towarzyskości mieszkańców Hiszpanii, bardzo popularna w tym kraju jest kultura jedzenia tapas. Tapas to różnego rodzaju zimne oraz ciepłe przekąski, które spożywa się na ogół podczas spotkań towarzyskich przed głównymi posiłkami. Jako tapas, podaje się na przykład pokrojone sery, grzanki z oliwą i pomidorami, czy plastry szynki.
Chupa Chups
Większość osób zapewne myśli, że popularne lizaki Chupa Chups pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Nic bardziej mylnego. Powstały one w 1958 roku w Hiszpanii. Co więcej, ich logo – żółto-czerwony znaczek z napisem, zostało zaprojektowane przez samego Salvadora Dali, słynnego hiszpańskiego artystę.
Bitwa na pomidory
Wśród ciekawostek o hiszpańskiej kuchni nie może zabraknąć wzmianki o słynnej bitwie, która odbywa się w oddalonej o 40 km od Walencji, miejscowości Buñol. Każdego roku, w ostatnią środę sierpnia ma tam miejsce wielka walka na pomidory – La Tomatina. Trwa 60 minut i bierze w niej udział 20 tysięcy ludzi. Chociaż sami Hiszpanie niekoniecznie mają o niej dobre zdanie – m.in. ze względu na ogromną ilość pomidorów, która marnuje się w trakcie wydarzenia, to turyści zawsze są bardzo podekscytowani tym eventem.